PARMAK İZİ SİSTEMİ - 25.09.2014 tarihi itibari ile tüm schengen ülkeleri parmak izi sistemine geçmiştir

BIYOMETRI İŞLEMI

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren, Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) Türkiye'de kullanılmaya başlanacaktır. VIS ilk olarak Ekim 2011'de Kuzey Afrika'da başlamış ve dünya genelindeki AB Schengen Ülkeleri'nin konsolosluk ve elçiliklerinde giderek yaygınlaşmaya başlamıştır (*). VIS'in amacı vize başvuru sürecini ve sınır kontrol prosedürlerini basitleştirmek ve aynı zamanda belge sahteciliği ve kimlik hırsızlığının önüne geçmektir.

VIS’in altında, tüm pasaport türleri için zorunlu parmak izi yer almaktadır. Konsolosluk bölümleri tüm vize başvuru sahiplerinden biyometrik veri –on parmağın parmak izi- almak zorundadır. Buna istinaden, tüm başvuru sahipleri, uyrukları ne olursa olsun, vize başvurusu sırasında Vize Başvuru Merkezi’ne, ve eğer istenirse, Türkiye’deki Elçilik / Konsolosluğun ilgili bölümlerine şahsen gelmeleri gerekmektedir.

(*)[1] Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Aşağıda belirtilen türdeki başvuru sahipleri parmak izi verme zorunluluğundan muaflardır (Vize Kodu'nun 13(7)'nci maddesine gore): ancak şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.

a.

12 yaşın altındaki çocuklar; ancak şahsen başvurmaları gerekmektedir.

b.

Parmak izi alınması fiziksel olarak imkansız olan kişiler. 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Fakat, bu imkansızlık durumu geçici ise, başvuru sahibinin bir sonraki başvuruda parmak izi vermesi gerekmektedir. 4(1), (2) ve (3)'ncü maddeler ile belirtilen yetkin otoriteler, bu tür geçici imkansızlıkların sebeplerinin açıklanmasını isteme hakkına sahiptir.Üye ülkeler, alım işlemi sırasında zorluklar çıkması halinde başvuru sahibinin itibarını garanti altına alacak uygun prosedürlerin varlığından emin olmalıdır.

c.

Ülke ya da hükümet liderleri ve ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, ve üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri muaftır.

d.

Hükümdarlar ve kraliyet ailesinin birinci dereceden üyeleri, üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda muaflardır.


Temel Prosedür

Biyometri hızlı, gizlilik çerçevesinde ve aralıksız bir işlemdir ve dijital bir parmak tarayıcıyla 10-parmak ile parmak izi taraması yapılır. Ülke temsilcilerinin gerekli görmesi halinde (*), canlı dijital bir fotoğraf da başvuru esnasında çekilecektir. Bazı ülke temsilcilikleri için (*) elektronik imza da gerekli olacaktır.

Parmak uçlarında herhangi bir şekilde süs (örneğin kına), yıpranma veya başka işaretler bulunmadığından, ve yüzde biyometrik veri vermeden önce bulunan yara veya kesiklerin iyileşimiş ya da kaybolmuş olduğundan emin olunuz, çünkü bu tür durumlar uygun parmak taraması veya fotoğraf alınmasını engelleyebilir. Bu aynı zamanda; saçlarınızın gözlerinizi kapatmaması veya yüzünüzü, saçınızı veya boynunuzu kapatabilecek şapka ya da şal takmamanız anlamına gelmektedir (aşağıda ayrıntıları verilen dini baş örtülerinin dışında).

Eğer dini sebeplerle başınızı veya boynunuzu kapatan türde aksesuarlar takıyorsanız yüzünüzün, kaşlarınızın üstünden çenenizin altına kadar yanaklarınız açık kalacak şekilde açıkça görülmesi gerekmektedir. Eğer mümkünse iki kulağınızı da göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca fotoğraf çekimi esnasında gözlüklerinizi çıkarmalısınız.

Eğer parmak uçlarınız kesik veya hasarlı ise, Vize Başvuru Merkezi'nden rahatsızlığınız iyileştikten sonra randevu almanız önerilir.

Fiziksel olarak parmak izi taraması veremeyecek olan başvuru sahiplerinin, sebeplerini destekleyecek tıbbi bir rapor göstermeleri gerekmektedir.

 

VİZE SORGULA